نشست روانشناسی و چالش های پیش رو

کارگروه روانشناسی و علوم تربیتی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند

نقد و بررسی پژوهش در روانشناسی 

تاریخ   ۹۳/۲/۱۳

ساعت ۱۶ الی ۱۸

روانشناسی و رسانه

تاریخ ۹۲/۲/۲۷

ساعت ۱۶  الی  ۱۸

 

ravan_fin1

 

ارسال شده در کارگاه های روانشناسی | برچسب‌شده , , , , , | پاسخ دهید:

چرا فرزندم ناخن هایش را می جود؟

بسیاری از والدین زمانی که می بینند فرزندشان در حال جویدن ناخن هایش است ناراحت، آزرده و خشمگین می شوند و مدام به او تذکر می دهند که «ما نگران سلامتی و بهداشت تو هستیم و نمی خواهیم در آینده انگشتانی زشت داشته باشی

به گزارش روان شناسی آنلاین به نقل از سایت روان آگاهی، بسیاری از والدین زمانی که می بینند فرزندشان در حال جویدن ناخن هایش است ناراحت، آزرده و خشمگین می شوند و مدام به او تذکر می دهند که «ما نگران سلامتی و بهداشت تو هستیم و نمی خواهیم در آینده انگشتانی زشت داشته باشی.» بیشتر آنان بر این باورند که کودکانی که ناخن می جوند، دچار فشار عصبی و اضطراب شده اند و سعی دارند با این عمل خود تشویش و دلهره خود را کاهش دهند. آنها همچنین نگران این موضوع هستند که این رفتار در کودکانشان به صورت عادتی درآید که در آینده به سختی بتوانند آن را ترک کنند. منظور از عادت، رفتاری مقاوم شده است که بارها و بارها تکرار می شود. یک عادت ممکن است گاه به عنوان یک سرگرمی و گاه راهی برای رهایی از اضطراب های روزانه کودک انتخاب شود. اغلب کودکان و نوجوانان طی دوران رشد خود، عادات و رفتارهای گوناگونی را تجربه می کنند که مورد تایید والدین و اطرافیان شان نیست؛ مثل مکیدن شست، انگشت در بینی کردن، مو تاب دادن و چرخیدن های متوالی در اتاق. آنان این عادات را کاملاً غیر ارادی و ناخودآگاهانه انجام می دهند و به هیچ وجه قصدشان آزردن و برانگیختن دیگران نیست. در این گونه موارد انتخاب شیوه مقابله و رویارویی با آن مشکل از اهمیت ویژه یی برخوردار است زیرا می تواند تاثیر زیادی بر روند درمان یا وخیم تر شدن اوضاع بگذارد.

جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که در کودکان معمولا در سنین خردسالی آغاز می‌شود. ناخن جویدن ممکن است از سنین پایین (حتی یک سالگی ) شروع شود و میزان بروز آن تا ۱۲ سالگی افزایـش یـابـد . معمولا تمام ناخن ها بـه یک نسبت جویـده می شونـد . در موارد شـدیـد صدمه ناخن ها جدی است و ممکن است منجر به عفونت انگشتان و بستر ناخن ها شود .

علت ناخن‌جویدن در این سنین، اغلب ناشی از هیجانات و اضطراب‌هاست. ناخن جویدن همین‌طور می‌تواند روشی برای ابراز دلگیری‌ها، دلخوری‌ها، دلواپسی‌ها یا جلب‌توجه باشد.معمولاً کودکان مضطرب به ناخن جویدن مبتلا می شوند که گاهی تا مجروح کردن انگشتان نیز پیش می رود زیرا ناخن جویدن در کودکان منقلب و هراسان، تسکین ایجاد می کند و باعث آرامش شان می شود. این بچه ها به محض رهاکردن این کار، دچار اضطراب می شوند و دوباره شروع به ناخن جوی می کنند.

عواملی که باعث ناخن جوی در کودک می شود عبارتند از:

ناخن جویدن در موقعیت های اضطراب آور و ناکامی ها تشدید می یابد .

الف) چند توصیه به والدین:

۱٫تا آن جا که ممکن است این رفتار را نادیده بگیرند. ۲- کودک را تنبیه نکنند. ۳- محیط امنی برای کودک فراهم آورند تا نیاز او به این گونه رفتارها کاهش یابد. ۴- توجه کودک را به رفتارش جلب نکنند. ۵- کودک را بـه ویـژه هنگام خواب سرگرم نـگـه دارنـد ( مثلا با اسبـاب بازی ) تـا حواسش از ایـن عادت به فعالیت دیگری منحرف شود .

- فشار محیط بر کودک؛ کودکی که تحت انضباط شدید قرار گیرد وقتی نمی تواند بر موانع پیروز شود به خود فشار می آورد و این فشار باعث اضطراب می شود و در نتیجه برای رهایی از اضطراب، به ناخن جوی روی می آورد.

- گاهی ناخن جویدن بر اثر تقلید به وجود می آید. گاهی کودکان این عمل را از والدین یاد می‌گیرند. کودک ابتدا تقلید می کند و کم کم به صورت عادت در می آید.

- گاهی به‌علت اضطراب و استرس به ناخن‌جویدن روی می‌آورند.

- کودکان خجالتی و کم رو، اغلب دچار این عادت ناپسند می شوند.

- گاهی هنگام دندان در آوردن و التهاب لثه ها، این عادت در کودکان ایجاد می شود.

ب) دارودرمانی : در موارد بسیار شدید و در کودکان بالای ۷ سال

در زیر توصیه‌هایی برای جلوگیری از این عمل آورده شده است:

والدین و اعضای موثر خانواده کودک برای درمان و کمک به کودکانی که عادت به جویدن ناخن هایشان دارند، روش های گوناگونی برمی گزینند. گروهی از آنها با ساده ترین عادت ناخوشایند فرزندشان چنان عصبانی و خشمگین می شوند که با شدیدترین شیوه های تربیتی درصدد مقابله با آن برمی آیند. در حالی که گروهی دیگر صبورانه و با ملایمت آرامش خود را حفظ می کنند و سعی دارند روند تشخیص، درمان و بهبودی فرزندشان را پی بگیرند و با همکاری ها و حمایت های خود مانع از تشدید اوضاع شوند. در بسیاری از موارد اگر والدین و اعضای موثر خانواده عادت ناپسند فرزندشان را تا مدتی نادیده بگیرند، پس از مدتی آن عادت به کلی از بین خواهد رفت زیرا یا کودک نیازی به تکرار و استمرار آن ندارد یا اینکه به تدریج بر اثر آن رشد و تحول کودک کاهش خواهد یافت و به کلی از یاد خواهد رفت. به طور کلی چنانچه کودک عادتی دارد که مادر و پدر درصدد کاهش آن هستند، می توانند با استفاده از روش های ساده زیر موجب کاهش و قطع آن شوند.

در زمان التهاب لثه ها، وسیله ای در اختیار کودک قرار دهید تا کودک مجبور نشود برای رفع التهاب از انگشتانش استفاده کند.

کوتاه‌کردن ناخن‌ها: ناخن‌های کوتاه‌شده لزوم کمتری دارند که جویده شوند. سعی کنید هر چند روز یک بار ناخن‌هایش را بگیرید و سوهان بزنید که حتی نتواند تکه‌های کوچک ناخن را به دندان بگیرد.

منحرف‌کردن حواس در هنگام ناخن‌جویدن:

سعی کنید حواس کودک را هنگام این عمل پرت کنید. زمانی که درمی یابید کودک مترصد جویدن ناخنش شده است، با او صحبت کنید (بازی های کلامی بهترین روش به حرف گرفتن کودک است)، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند، مثل درست‌کردن یک کاردستی یا کشیدن یک نقاشی.
اسباب بازی به دست های او بدهید تا دست هایش درگیر بازی با آن شود و فکر ناخن جویدن به سرش نزند. در مواردی این روش ها موثر واقع می شوند و در مواردی نیز کارایی چندانی ندارند؛ در این صورت بهتر است با کمی دقت و توجه محرک های گوناگونی را که می تواند مانع از عمل جویدن ناخن در کودک شود، پیدا کنید و آنها را به کار ببرید.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده | پاسخ دهید:

بازی پرورش دهنده جسم و روح کودکان

یک روانشناس گفت: بازی عاملی است که کودک بوسیله آن می‌تواند نقاط قوت خود را بشناسد و به تقویت آن بپردازد و نقاط ضعف خود را برطرف کند. هم‌چنین کودکان با استفاده از بازی می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

به گزار ش روان شناسی آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، زهرا خدام،‌گفت: انسان از لحاظ فیزیولوژیکی به جنب و جوش و تحرک نیاز دارد و بازی جزء مهم این امر می‌باشد. علاقه و میل به بازی مخصوص دوران کودکی است و در سنین بالا کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود.

وی ادامه داد: بازی باعث پرورش جسم و روح کودک می‌شود. کودک هرچه به بازی‌های سالم و سازنده بپردازد برای آینده او نیز موثرتر خواهد بود.

خدام افزود: بازی از اساسی‌ترین فعالیت کودکان می‌باشد، در عین سرگرم کردن آنها کارکردهای مهم دیگری نیز دارد.

در واقع بازی موجب ارتباط بهتر کودک با همسالان خود و هم‌چنین دنیای اجتماعی او می‌شود و حس شراکت و همکاری را در وی تقویت می‌کند، هم‌چنین موجب شناسایی خلاقیت و استعدادهای وی می‌شود، در عین حال نیرو و انرژی موجود در بدن او را به بهترین شکل تخلیه می‌کند.

وی در ادامه متذکر شد: کودک با بازی با اسباب‌ بازی‌های گوناگون با اندازه، رنگ، شکل و اهمیت اشیا آشنا شده و قدرت تجزیه و تحلیل و تجسم اشیاء را پیدا می‌کند.

خدام در پایان خاطر نشان کرد: کودکانی که دارای ارتباط اجتماعی بالایی می‌باشند به بازی با همسالان خود می‌پردازند و عضو گروه می‌شوند اما کودکانی که در روابط اجتماعی خود دارای مشکل هستند بیشتر به بازی‌های انفرادی می‌پردازند و خود تنهایی بازی کردن را دوست دارند. در مجموع بازی موجب افزایش سطح دقت کودک می‌شود.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , | پاسخ دهید:

آکواریوم و گلدان در بهبود سلامت روان موثر است

آشتی انسان با طبیعت در بهبود سلامت روان او موثر است و استفاده از آکواریوم، گلدان و گیاه موجب آرامش افراد می شود.

به گزارش روان شناسی آنلاین به نقل ازخبرگزاری فارس، در روانشناسی مفهومی وجود دارد به نام «گریز از آزادی» بشر اولیه با آغاز تکنولوژی و غلبه بر آن به مرور زمان از وابستگی به طبیعت آزاد شد اما در اینجا نکته‌ای وجود دارد و آن نیاز بشر به طبیعت است.

جدایی انسان از طبیعت را موجب تنهایی انسان مگردد.ذات بشر طبیعت را دوست دارد زیرا بخشی از آن است بنابر این هر قدر با آن آشتی کند حالش بهتر می‌شود وقتی قطرات باران بر دست و صورت ما می‌خورد یا بوی سبزه را استنشاق می‌کنیم احساس خوبی به ما دست می‌دهد.

تجربه حس انسان از تماشای طبیعت برای اثبات این مهم به طبیعت نقش مهمی در سلامت روان او ایفا می‌کند نیازی به ذکر مفاهیم پیچیده روانشناسی و تحقیقات علمی در این زمینه وجود ندارد همین که انسان به طور طبیعی احساس لذت و نشاط ناشی از حضور در طبیعت مانند کوهستان و فضاهای سبز را احساس می‌کند برای صحت این ادعا که طبیعت تأثیر مثبتی بر سلامت روان فرد دارد کافی است.

ذات بشر به طبیعت وابسته است اما تکنولوژی بین او و طبیعت فاصله ایجاد کرده است وقتی انسان به طبیعت می‌رود به دلیل اینکه او جزو طبیعت است موقع قرار گرفتن در آن روانش آزاد می‌شود.با انتقاد از استفاده زیاد برخی ابزار دیجیتال مانند تلفن همراه که در زندگی امروز ما استفاده می‌شود متأسفانه برخی ابزارها مانند تلفن همراه موجب استرس فرد می‌شود هر تماس بدون توجه به محتوای آن می‌تواند موجب استرس فرد شود هر چند ممکن است صدای زنگ تلفن در ظاهر بی‌استرس باشد اما به دلیل محتوای مکالمات قبلی تماس‌های بعدی می‌تواند ایجاد استرس کند.

استفاده از گل، گلدان و ایجاد باغچه کوچک در خانه در جهت حفظ بهداشت روان و آرامش آن موثر است .پیشرفت تکنولوژی، شهرنشینی و صنعتی شدن موجب کوچک شدن خانه‌ها شده است این موضوع باعث شده تا انسان از طبیعت فاصله بیشتری بگیرد برای سازگاری با این مشکل می‌توان از گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم.گاهی استفاده از تصاویر طبیعت نیز در بهبود وضعیت روان انسان موثر است اریک فروم وابستگی به طبیعت را در سلامت روان موثر می‌داند و شعار درود بر وابستگی به طبیعت را سر می‌دهد.

آپارتمان نشینی موجب نیاز دو چندان انسان به طبیعت شده و هر احساسی که بازگشت به طبیعت را در انسان زنده کند در نشاط او موثر دانست.وجود ماهی و گیاه در بهبود سلامت روان انسان تأثیر به سزایی دارد بر این اساس توصیه می‌شود افراد در خانه و محل کار خود از آکواریوم حاوی ماهی‌های رنگی زیبا و گلخانه استفاده کند.تماشای این تصاویر و شنیدن صدای آب آرامبخش بوده و موجب تسکین فرد می‌شود.

حضور در طبیعت بالاترین درجه اعتبار را برای آرامش روان انسان دارد اما با توجه به شرایط زندگی کنونی می‌توان از گیاهان و ماهی‌ها در خانه و محل کار استفاده کرد.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , | پاسخ دهید:

اولین کنفرانس بین المللی نقشه برداری مغز ایران

این همایش که اولین همایش در زمینه نقشه برداری مغز می باشد، با بررسی روشهای جدید تصویربرداریهای عملکردی و ساختاری مغز، این امکان را فراهم میکند تا بتوانید در یک همایش درجه یک علمی در سطح جهان حضور پیدا کنید و با آخرین کشفیات در زمینه نقشه برداری مغز آگاهی پیدا کنید.

IHBM2014

برگزار کنندگان : مرکز ملی نقشه برداری مغز-

مکان : تالار عدالت- دانشگاه شهید بهشتی- ولنجک- تهران

زمان : ۱۶ الی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

با همکاری : دانشگاه های آکسفورد، پنسیلوانیا، گرونیکن، کپنهاگ، تهران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

موضوعات همایش :

MEG/EEG
MRI/fMRI
PET
Electrophysiology

- درارای امتیاز بازآموزی
حق ثبت نام برای شرکت در کنفرانس صبح برای

دارندگان مدرک دکترا = ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال (یک میلیون ریال)
پزشکان متخصص = ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال (دو میلیون و پانصدهزار ریال)
دانشجویان و سایر = ۵۰۰،۰۰۰ ریال ( لطفا گواهی اشتغال به تحصیل را نیز در سایت بارگزاری کرده و یا فکس نمایید) (پانصدهزار ریال)

حق ثبت نام برای کارگاه های عملی بعد از ظهر = ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال (دو میلیون و پانصدهزار ریال)

هزینه ی ثبت نام کارگاه برای دانشجویان شامل ۵۰ درصد تخفیف می باشد

برای سئوال میتوانید با IHBM2014@nbmc.ir یا تلفن ۲۲۴۳۱۶۱۷ (۰۲۱) تماس حاصل کنید.

کلیه کسانی که برای دوره “روش­های مدلسازی محاسباتی در علوم شناختی و مغز” ثبت نام کرده اند میتوانند در صورت تمایل بطور رایگان در “اولین کنفرانس بین المللی نقشه برداری مغز” نیز شرکت کنند.
از آنجاییکه ظرفیت محدود است لطفا تا قبل از ۷ اردیبهشت ثبت نام فرمایید.

زبان رسمی همایش انگلیسی بوده و ارائه ها به انگلیسی انجام خواهند شد.

تماس با دبیرخانه همایش :
تلفن ۰۲۱۲۲۴۳۱۶۱۷
فکس ۰۲۱۲۹۹۰۲۵۱۱
ایمیل ihbm2014@nbmc.ir

برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه فرمایید.
http://ihbm2014.ir/

ارسال شده در کارگاه های روانشناسی | برچسب‌شده , | پاسخ دهید:

اختلال تبدیلی یا هیستری چیست؟

اختلال تبدیلی که قدیم‌ ترها هیستری نامیده می ‌شد، اختلال نسبتا شایع روان‌ پزشکی است که بازتابی از تعارضات ناخودآگاه بوده و در عین حال که وجود یک اختلال طبی دیگر را به ذهن می ‌آورد، ناشی از عوامل روان ‌شناختی است.
حدود یک‌ سوم مردم دنیا در طول عمر دچار بعضی از علایم این اختلال می ‌شوند ولی لزوما بیمار هیستریک نیستند.
این اختلال حدود ۵ تا ۱۵ درصد مشاوره ‌های روان ‌پزشکی در بیمارستان ‌های عمومی را شامل می ‌شود.
زنان حداقل دو برابر و گاهی تا ۱۰ برابر مردان مبتلا می ‌شوند و علایمی که نشان می‌ دهند سمت چپ بیشتر از سمت راست بدن است.
این اختلال در تمام سنین یعنی از کودکی تا کهنسالی دیده می‌ شود ولی شروع آن قبل از ۱۰ سالگی و پس از ۳۵ سالگی نادر است.
همچنین این اختلال در افراد کم ‌سواد و طبقات اقتصادی پایین و روستاییان و همچنین افراد نظامی که موقعیت‌ های جنگی را تجربه کرده‌ اند بیشتر دیده می‌ شود.
این بیماری در افراد خانواده بیماران مبتلا بیشتر دیده می‌ شود که تا حدودی ناشی از یادگیری فرزندان از والدین است.
اختلالات جسمی و خصوصا بیماری ‌های عصبی شیوع قابل ‌ملاحظه ‌ای در میان این مبتلایان دارند و از میان اختلالات روان ‌پزشکی، افسردگی و اختلالات اضطرابی، با اختلال تبدیلی در زنان ارتباط دارند. اختلالات شخصیت نیز به کرات همراه با اختلال تبدیلی مشاهده می‌ شوند، خصوصا اختلال شخصیت نمایشگر در زنان و اختلال شخصیت ضد اجتماعی در مردان.
علت:
اختلال تبدیلی در اثر واپس زدن تعارضات ناخودآگاه و تبدیل اضطراب به یک علامت جسمی ایجاد می ‌شود.
علایم این اختلال بیمار را قادر می ‌سازد به دیگران چنین القا کند که وی نیاز به توجه ویژه و درمان به خصوص دارد و همچنین یک ابزار غیرکلامی برای کنترل کردن یا بازی دادن دیگران می‌ باشد.
با تصویربرداری از مغز، مشخص شده است که در این بیماران، متابولیسم نیمکره غالب، کاهش و متابولیسم نیمکره غیر غالب، افزایش می ‌یابد.
این اختلال زمانی تشخیص داده می ‌شود که درمانگر، ارتباطی ضروری و اساسی بین علت علایم عصبی و عوامل روان‌ شناختی پیدا کند و این نشانه‌ ها نباید نتیجه تمارض و یا اختلال ساختگی (که در آن فرد علایم یک بیماری را آگاهانه تقلید می ‌کند) باشند.
علایم:
در اختلال تبدیلی، بی ‌حسی و مورمور شدن در اندام‌ ها، کری، کوری، حرف نزدن و فلج عمومی بدن دیده می‌ شود.
علایم حرکتی نیز شامل حرکات غیرطبیعی، اختلال در راه رفتن، ضعف عمومی، فلج، لرزش، تیک و حرکات پرتابی می ‌باشد.
تشنج‌ های کاذب علامت دیگری در اختلال تبدیلی است و تفکیک آن ها از تشنج های واقعی گاهی سخت است.
بیمار مبتلا به اختلال تبدیلی با کنار زدن تعارض ‌های درونی و همچنین جلب ‌توجه دیگران به منافع خود می‌ رسد و همین موضوع موجب تکرار این رفتار می‌ شود.
علایم ایجاد شده مدت کوتاهی طول می‌ کشند و معمولا خود به خود برطرف می ‌شوند.
درمان:
روان‌ درمانی حمایتی درمان را تسهیل می ‌کند.
مهم‌ ترین ویژگی درمان، برقراری ارتباط درمانگر با بیمار است. نباید به بیمار گفت که تو مشکلی نداری و یا این که علایم خیالی هستند زیرا بیماری وی شدیدتر می ‌شود.
می ‌توان از داروهای ضداضطراب و همچنین آرام ‌سازی عضلانی (ریلکسیشن) استفاده کرد.
هیستری جمعی:
یکی از جالب ‌ترین انواع هیستری ‌ها، هیستری جمعی است. این اختلال که نمونه ‌ای از رفتارهای جمعی است شامل گسترش سریع و ناگهانی یک علامت یا یک سری علایم در یک گروه از افراد سالم است که هیچ توجیه فیزیکی و طبی برای آن یافت نمی ‌شود.
در حقیقت این افراد به طور ناگهانی اعتقاد پیدا می ‌کنند که به وسیله یک عامل خارجی بیمار شده ‌اند
به تعبیر دیگر هیستری جمعی بروز یک سری علایم فیزیکی در عده‌ای از افراد به صورت دسته‌ جمعی است به‌ صورتی که یک بیماری ارگانیک را مطرح می ‌کنند ولی در واقع از یک علت روانی منشأ می ‌گیرند.
اولین مورد گزارش شده از هیستری جمعی در ایران در سال ۱۳۶۵ در یک مدرسه دخترانه در استان کرمان بوده است، به طوری که افراد مبتلا به صورت حاد دچار اضطراب و نگرانی شده بودند. در سال ۱۳۷۱ و بعد از واکسیناسیون کزاز نمونه ‌گیری از هیستری جمعی در ۲۱ دختر دانش‌ آموز در یک روستا از استان کرمان گزارش شد. بعد از تزریق واکسن علایمی به صورت غش و صرع کاذب، لرزش، اختلال دید، سردرد، تعریق و سوزش دست در یکی از دانش ‌آموزان بروز کرد و به دنبال آن ۹ دانش‌‌آموز دیگر نیز علایم مشابهی را تجربه کردند.
اصول درمان این اختلال عبارت است از: حفظ خونسردی و آرامش، جدا کردن افراد مبتلا از غیرمبتلا، خالی کردن محل بروز برای بررسی دقیق. به ‌طور مثال تعطیل کردن مدرسه، بررسی دقیق تمام علت‌‌ های احتمالی، بهره‌ گیری از تکنیک‌ های کاهش اضطراب و…

منبع: سایت روان آگاهی

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , , | پاسخ دهید:

افسردگی فقط با دارو درمان نمی‌شود!

داروهای ضد افسردگی تحت راهنمایی های یک متخصص بهداشت روانی، ممکن است برخی از علائم افسردگی را کاهش دهد. اما این داروها نیز با عوارض جانبی قابل توجه و خطرات همراهند.
به گزارش روان شناسی آنلاین  به نقل از سلامانه، مسلما مبتلایان به افسردگی علاوه به دارو نیاز به ایجاد تغییرات گسترده در شیوه زندگی خود دارند. ولی به هر حال آموزش حقایق در مورد داروهای ضد افسردگی و می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در استفاده از این داروها کمک کند.

استفاده کنندگان از این داروها باید بدانند که نباید دوز دارو را بدون اطلاع پزشک دستکاری کنند.

مطالعات در مورد این داروها ثابت کرده که مزایای استفاده از آنها اغراق آمیز گزارش شده است.

با این حال مبتلایان به افسردگی شدید ناچار به استفاده از این داروها هستند ولی در واقع خط اول آنها گنجاندن ورزش در شیوه زندگی و اصلاح عادات رفتاری غلط است.

اما با این که خیلی از ما افسردگی را با عدم تعادل شیمیایی مغز و اختلال در میزان سروتونین می شناسیم، به تازگی محققان گفته اند که افسردگی ناشی از عوامل متعددی است از قبیل افزایش سرکوب سیستم ایمنی بدن، فعالیت های غیر طبیعی در بخش های خاصی از مغز، کمبودهای تغذیه ای، و کوچک شدن سلول های مغز. البته اینها علل بیولوژیکی هستند. عوامل اجتماعی شامل تنهایی، عدم ورزش، رژیم غذایی نامناسب و عزت نفس پایین است.

در حالی که داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک سطح سروتونین را در مغز افزایش می دهد، این به آن معنا نیست که افسردگی از طریق کمبود سروتونین ایجاد می شود. به عنوان مثال آسپرین ممکن است سردرد را درمان می کند، اما این بدان معنا نیست سردرد باکمبود آسپرین ایجاد می شود.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , | پاسخ دهید:

تازه‌پدرها در معرض خطر افسردگی

نتایج یک مطالعه جدید در آمریکا نشان داد پدر شدن احتمال افسردگی را در مردان جوان افزایش می‌دهد.

به گزارش روانشناسی آنلاین به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن در آمریکا با مشاهده این یافته اظهار کردند کمک کردن به مردان جوانی که تازه پدر شده‌اند در این مرحله از زندگی‌شان می‌تواند بهداشت روانی و آسایش تمام اعضای خانواده را بهبود بخشد.

دکتر «کرایگ گارفیلد» متخصص ارشد این مطالعه گفت: تحقیقات بسیاری در مورد مادران و افسردگی پس از زایمان و تاثیر آن بر کودک انجام شده اما اکنون به دنبال آن هستیم تا اطلاعات کافی در مورد افسردگی پدران نیز به دست آوریم.

به گفته گارفیلد از دانشکده پزشکی فینبرگِ دانشگاه نورث‌وسترن در شیکاگو، افسردگی در پدران نیز وجود دارد و بر زندگی حدود پنج تا هفت درصد آنان تاثیر منفی می‌گذارد.

متخصصان معتقدند افسردگی پدر می‌تواند رشد فرزندش را در سال‌های اولیه و حیاتی زندگی با مشکل روبرو کند. تشخیص افسردگی در پدرانی که تازه صاحب فرزند شده و افرادی که در معرض آن هستند گام مهمی در جهت کمک کردن به آنان و همچنین اعضای خانواده آنها است. در این بررسی اطلاعات ۱۰ هزار و ۶۲۳ نوجوان در مدت بیش از ۲۰ سال بررسی شد.

به گفته دکتر گارفیلد، این بررسی بزرگ و بااهمیت است زیرا اطلاعات شرکت‌کنندگان از دوران نوجوانی تا بزرگسالی مطالعه می‌شوند. از بین تمام شرکت‌کنندگان در مجموع ۳۴۲۵ نفر در پایان مطالعه صاحب فرزند شدند. علاوه بر این ۲۷۳۹ نفر از آنان با فرزندشان و ۶۸۶ نفر بدون فرزندشان زندگی می‌کردند.

متخصصان در این مطالعه مشاهده کردند این پدران در پنج سال نخست تولد فرزندشان ۶۸ درصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , | پاسخ دهید:

اورژانس های روان پزشکی چیست؟

در دنیای پر تنش امروز، سلامت روانی انسان ها در معرض تهدید است و همه به نوعی سعی می کنند تعادل و روانی شان را حفظ کنند ولی خیلی از افراد موفق نمی شوند و تعادل روانی خود را از دست می دهند…

در برخی موارد آشفتگی ها، زندگی شخص را به شدت مختل می کند و او را به جایی می رساند که حتی درصدد آسیب رساندن به خود یا دیگران برمی آید. در چنین شرایطی به مداخله فوری نیاز است و تاخیر در بازگرداندن آرامش از دست رفته، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

در علم روان پزشکی نیز مانند بسیاری دیگر از رشته های پزشکی، برای کاهش عوارض و خطرهای ناشی از وضعیت های پرخطر، ایجاد اورژانس های روان پزشکی و تفکیک فضا و فرآیندهای آن، به عنوان یک ضرورت مهم مطرح می شود. برای آشنایی بیشتر با این شرایط، با دکتر محمدرضا خدایی، روان پزشکگفت وگو کرده ایم.

▪ آقای دکتر! منظور از «اورژانس های روان پزشکی» چیست؟

به هر نوع آشفتگی رفتاری و فکری فرد که باعث ایجاد خطر برای خود فرد یا دیگر افراد جامعه می شود، «اورژانس روان پزشکی» می گویند. این اتفاق ممکن است در مدت زمانی کوتاه بیفتد و تبعات آن بیش از حد انتظار و خطرناک باشد.

▪ در چه مواردی باید بیماران روانپزشکی را به طور اورژانسی به مراکز مربوطه رساند؟

اورژانس های روان پزشکی دلایل متعددی دارند و خودکشی مهم ترین علت آن است. دیگرکشی، خشونت یا پرخاشگری های ناشی از بیماری روانی، خودزنی، دیگرآزاری، مسمومیت و تداخلات داروهای روان پزشکی، تجاوز به عنف و سوءرفتارهای جسمی و جنسی و کودک آزاری از دیگر مواردی است که باعث ارجاع فرد به این مراکز می شود.

▪ به خودکشی اشاره کردید، درچه صورتی باید آن را اورژانس روانپزشکی فرض کرد؟

در خودکشی دو مساله «تهدید به خودکشی» و «اقدام به خودکشی» که می تواند به صورت «موفق» یا «ناموفق» باشد، مطرح است. معمولا تهدید به خودکشی در زنان بیشتر از مردان است اما اقدام به خودکشی منجر به مرگ در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. زنان بیشتر با خوردن قرص، دارو یا سم های خوراکی اقدام به خودکشی می کنند ولی خودکشی در مردان بیشتر با روش های حلق آویزکردن، پرت کردن خود از بلندی، استفاده از سلاح و خوردن داروست.

▪ آیا اقدام به خودکشی با بیماری زمینه ای همراه است؟

افسردگی شدید، جنون به خصوص همراه با افسردگی در افراد سالمند یا جوان، اختلالات دوقطبی، اختلافات خانوادگی شدید به خصوص در مواردی که تعصب غالب است، اختلالات شخصیتی و مصرف موادمخدر به خصوص موادمحرک جدید نیز از علت های مهم دیگر اقدام به خودکشی هستند.

▪ آیا خشونت هم یک اورژانس روان پزشکی است؟

بله، معمولا علت خشونت و پرخاشگری ناکامی، ناامیدی، سوءتفاهم و سوءبرداشت ، اعتمادبه نفس پایین، تحریک پذیری، هذیان، توهم و… است. معمولا پرخاشگری در بیماران مبتلا به اختلالات روانی مانند اختلال شخصیت ضداجتماعی، اسکیزوفرنی، عقب ماندگی ذهنی شدید، اختلال دوقطبی و مصرف کنندگان موادمخدر، بیشتر دیده می شود. اختلال شخصیت ضداجتماعی، توهمات و هذیان های شدید در اثر بیماری روانی یا مصرف موادمخدر به خصوص شیشه و کراک در دیگرآزاری و دیگرکشی تاثیر دارد.

▪ قربانیان این افراد خشونت طلب معمولا چه کسانی هستند؟

معمولا افراد خشونت طلبی که اقدام به دیگرآزاری یا حتی دیگرکشی می کنند، بیشتر افراد ضعیف ،مانند زنان یا کودکان و در مواردی هم که بروز خشونت با نقشه و برنامه ریزی شده است، سایر افراد را مورد تهدید قرار می دهند. به طور مثال ممکن است فرد مبتلا به هذیان بدبینی، کسی را که فکر می کند دشمن اوست، از بین ببرد. به همین دلیل باید تهدید بیماران روانی شدید را جدی گرفت ،به خصوص اگر مکرر و توأم با مصرف مواد محرک باشد.

▪ در برخورد با این افراد چه باید کرد؟

هنگامی که فرد پرخاشگر کنترلی بر رفتار خود ندارد، سعی کنید غیرمستقیم او را مهار کنید ،ولی این کار را به تنهایی انجام ندهید و از چند نفر کمک بگیرید. وسایل خطرناک و نوک تیز را از دسترسش دور نگه دارید و درصدد بحث یا نصیحت نباشید. در مواردی که احساس می کنید خطری تهدیدتان می کند، حتما مجریان قانون را در جریان بگذارید.

▪ برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاق هایی چه توصیه ای دارید؟

توصیه های ۸گانه زیر می تواند موثر باشد:
۱) در مورد تفکرات خودکشی در افراد سالمند یا افسرده ای که احساس ناامیدی بیشتری می کنند، هوشیار باشید و علت را جویا شوید. توجه بیشتری به تغییر رفتار آنها داشته باشید؛ مثلا آرامش ناگهانی یک سالمند افسرده یا بخشش مالی. همچنین به رفتارهای دختران جوانی که یکباره دچار هیجان های عاطفی، به خصوص شکست عاطفی شده اند، دقت کنید. اگر کسی فکر خودکشی در سر دارد حتما در مورد او از روان شناسان کمک بگیرید، محیط زندگی را برایش امن کنید و وسایل خطرناک یا داروها را دور از دسترسش قرار دهید.

۲) اگر با خودکشی مواجه شدید، به سرعت هم به اورژانس و هم به نیروی انتظامی اطلاع دهید و کمک بخواهید. اگر از امور پزشکی اطلاع ندارید، سعی نکنید مداخله درمانی انجام دهید. فقط حواستان به بازبودن راه های تنفسی او باشد.

۳) با توجه به نوع اقدام به خودکشی؛ خوردن دارو یا سم، خودسوزی، پرت شدن از ارتفاع و… کمک های اولیه را انجام دهید. خودسوزی بدترین نوع خودکشی است که متاسفانه در برخی از استان های مرزی به کرات مشاهده می شود. در صورت وقوع آن به سرعت برای اطفای آتش اقدام کنید.

۴)اگر خودکشی با دارو یا موادمخدر انجام شده است، سعی کنید سر فرد به سمت عقب قرار نگیرد تا محتویات استفراغ درون ریه نریزد.

۵) صحنه خودکشی را تغییر ندهید تا برای کارشناسان تشخیص نوع خودکشی، ماده مصرفی و… امکان پذیر باشد.

۶) اقدام به خودکشی را جدی بگیرید و حتی اگر مطمئن هستید که میزان داروی مصرفی فرد کم بوده است، او را به اورژانس و بیمارستان برسانید چون از میزان مسمومیت دارو اطلاعی ندارید.

۷) در مواردی که فرد پرخاشگر اقدام به حمله به دیگران یا پرتاب وسایل می کند، به خصوص اگر موادمخدر یا محرک مصرف کرده است، سعی کنید خود را در معرض هدف او قرار ندهید و با توجه به توانایی بدنی تان، برای مهار او اقدام نکنید و حتما با نیروی انتظامی تماس بگیرید.

۸) شماره تلفن های ضروری و بیمارستان هایی را که در زمینه خودکشی یا موارد خشونت فعالیت می کنند، به یاد بسپارید.

منبع: هفته نامه سلامت

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , , | پاسخ دهید:

ویژگی انسانهای دارای سلامت روان

یک روانپزشک با اشاره به ویژگی‌های انسان سالم از نظر روانی، پذیرفتن و قبول «خود» و سبک زندگی را در حفظ بهداشت روانی مؤثر دانست.

به گزارش روان شناسی آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، فربد فدایی اظهار داشت: سلامت روان فقط پیشگیری از بیماری‌های روانی نیست بلکه احساس رضایت از زندگی، احساس شادمانی و کمال است. بنابراین مفهوم سلامت روان فراتر از بیماری است.

وی با اشاره به ویژگی‌های انسان سالم افزود: تعریف انسان سالم از نظر روانی آن است که نشانه‌ها و نابسامانی‌های روانی مانند اضطراب،‌ افسردگی، نارسایی در احساس و ادراک، اختلال تفکر، اختلال قضاوت و غیره را نداشته باشد.

این روانپزشک ادامه داد: این فرد باید با خود و محیط، رابطه سالم و صمیمانه داشته باشد. منظور از رابطه سالم و صمیمانه این است که خویشتن را همانطور که هست ببیند و بپذیرد. فرد سالم از نظر روانی باید توانمندی خود را در جهت تکالیف شخصی، خانوادگی و اجتماعی به کار برد.

فدایی تصریح کرد: وصیت انسان سالم باید معطوف به هدفهای انسانی و الهی باشد با این تفاسیر مشخص می‌شود که عمده سلامت روانی مربوط به نحوه و سبک زندگی است.

در این مورد خوشبختانه ما دقیق‌ترین و بهترین معیارها را دیدیم که قرآن، احادیث و روایت معتبر، سیره پیامبر (ص) و همه معصومین (ع) را شامل می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بسیاری از آموزه‌های دین مبین اسلام، آموختن نحوه زندگی پربار، سالم و رضایتمندانه است. در کنار این مسئله مهم پیشگیری از بیماری‌های روانی به وسیله مشاهده ژنتیک، کانون پرمهر خانواده، برنامه‌ریزی برای داشتن فرزند، آگاهی از نشانه‌های بیماری‌های روانی توسط خانواده و مراجعه به پزشکان عمومی به عنوان خط اول تشخیص و درمان و در صورت لزوم ارجاع به متخصص روانپزشکی ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: اهمیت توجه به مباحث روانپزشکی در دوره پزشکی عمومی و تربیت روانپزشک به میزان کافی می‌تواند در این زمینه مؤثر واقع شود که باید همراه با امکاناتی از قبیل مراکز ارائه خدمات سرپایی و تخت‌های روانپزشکی کافی باشد.

ارسال شده در اخبار | برچسب‌شده , | پاسخ دهید: